Systemowe ustawienia rodzin

Systemowe ustawienia rodzin lub od nazwiska ich autora zwane też ustawienia hellingerowskie to  metoda pozwalająca przetransformować tematy osobiste oraz związane z systemem obowiązującym w danej rodzinie. Metoda ta pozwala odnaleźć źródło problemu na głębokim poziomie, zrozumieć jego podstawy i umożliwia wprowadzenie istotnych zmian na poziomie własnego życia, jak również rodziny.

Dowiedz się więcej o ustawieniach

Jak to działa

Podświadomie wszyscy idziemy za miłością, za jej pragnieniem. Chcemy uwolnić się od nieszczęścia, cierpienia, niemocy, bólu lub zmienić to co nam nie pasuje.

W rezultacie możemy zdawać się na los osób zapomnianych lub niechcianych w rodzinie.

Zdarza się, że jako dzieci  z łatwością jesteśmy gotowi oddać własne życie za naszych rodziców. Taka postawa powoduje, że w dorosłym życiu kierujemy się nie tym o czym myślimy i czego chcemy, steruje nami większa siła i to większe uczucie z przeszłości.

Wielu z nas jest uwikłanych w losy naszych rodzin. Dochodzimy do ściany i dalej nic nie możemy zrobić. Czujemy się zblokowani jakby kierowało nami coś z zewnątrz, na co świadomie nie mamy wpływu. Nie potrafimy znaleźć rozwiązania. Pozostajemy w długach, w ciężkich relacjach partnerskich, powtarzamy wciąż te same problemy. Dzieci stają się niegrzeczne lub chorują, wpadamy w konflikty w pracy i w rodzinie, nie możemy ruszyć z miejsca.

Na podstawie krótkiego przedstawienia problemu tworzy się rodzaj obrazu danej sytuacji osobistej lub rodzinnej. Dzięki temu możemy przyjrzeć temu jaką postawę zajmujemy wobec innych ludzi, naszych bliskich lub istotnych dla nas aspektów życia. Dowiadujemy się też jakie odczucia wzbudzamy u innych osób.

Efekty

W trakcie ustawień mamy szansę na zobaczenie, w którym kierunku płynie nasza miłość. A tym samym na rozwiązanie wielu konfliktów. Możemy doświadczyć tego, że nasze wewnętrzne oceny rozpływają się, a w ich miejsce pojawia się miłość i szacunek. Pojawia się szansa na pojednanie, co pozwala na przepływ miłości. Ona zaś staje się źródłem szczęścia, spełnienia i siły oraz możliwością do rozwiązania tego, co do tej pory było niemożliwe. W wyniku ustawień życiu codziennym potrafimy patrzeć na ludzi z większym zrozumieniem, serdecznością i współczuciem. Sami zaś możemy w sobie zauważyć więcej spokoju i zaufania do świata. Wychodząc poza wszelkie oceny, opinie i osądy kierujemy się ku głębi naszej duszy. Tym samym zgadzamy się na wszystko takim jakim jest. Pozostajemy w jedności z miłością ducha.

Terapeuci pracujący z użyciem tej metody

Newsletter


x